Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 28 του μηνός Δεκεμβρίου 2015 ημέρα Δευτέρα και ώρα 17.00, με θέματα ημερήσιας διάταξης :
ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
1)Ορισμός αρμόδιου ελεγκτικού οργάνου από τους Δήμους για τη διενέργεια ελέγχου τήρησης των όρων λειτουργίας των παιδότοπων.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Σελίμης).
2)Μεταφορά Γραφείου Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Σελίμης).
3)Αδελφοποίηση Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού και Δήμου Βρατσάρ Βελιγραδίου Σερβίας.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Παπαδόπουλος).
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ (εισηγητές ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Παπαδόπουλος, στο 9ο θέμα ο Δ.Σ. και Πρόεδρος της Ενιαίας Α/θμιας Σχολικής Επιτροπής κ.Αθανάσιος Τσάντζαλος και στο 12ο θέμα ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Σελίμης).
4)΄Εγκριση προϋπολογισμού Κληροδοτήματος Παναγιώτη Σφακιανού.
5)΄Εγκριση προϋπολογισμού Κληροδοτήματος Συμεών Τσακιρίδη του Ιωακείμ.
6)΄Εγκριση προϋπολογισμού Κληροδοτήματος Αποστόλου Μόσχου.
7)Παράταση Προγραμματικής Σύμβασης για την λειτουργία του Γραφείου Ανταποκριτή Ο.Α.Ε.Δ. Δημοτικής Κοινότητας Αιδηψού.
8)Παράταση Προγραμματικής Σύμβασης για τη λειτουργία του Γραφείου Ανταποκριτή ΟΑΕΔ Δημοτικής Ενότητας Ιστιαίας.
9)΄Εγκριση απολογισμού Ενιαίας Α/θμιας Σχολικής Επιτροπής Δήμου έτους 2014.
10)Επί αιτήσεων πολιτών, σχετικά με μείωση Δημοτικών τελών.
11)Επί της υπ’ αριθμ.272/2015 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής, με θέμα :΄΄Επαναπροσδιορισμός μισθώματος Digea στη θέση Προφήτης Ηλίας Λιχάδας΄΄.
12)Επί της υπ’ αριθμ.281/2015 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής, με θέμα:΄΄Επί του υπ’ αρ.πρωτ.19884/21-12-2015 εγγράφου του Αντιδημάρχου κ.Σελίμη΄΄, σχετικά με παράταση σύμβασης μίσθωσης κτιρίου ιδιοκτησίας Αικατερίνης Κουκούρα συζ.Γεωργίου στα Λ.Αιδηψού, για την στέγαση των Υπηρεσιών του Κ.Ε.Π. της Δημοτικής Ενότητας Αιδηψού.
13)Επί της υπ’ αριθμ.245/2015 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής, με θέμα:΄΄Επί γνωμοδοτήσεως πληρεξούσιου Δικηγόρου κ. Α.Ντάλα (σχετ.η υπ’ αρ.231/15 ΑΟΕ)΄΄.
14)Επί της υπ’ αριθμ.284/2015 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής, με θέμα:΄΄Επί γνωμοδοτήσεως πληρεξούσιας Δικηγόρου κ. Λαμπρινίδη (σχετ.η υπ’ αρ.226/15 ΑΟΕ)΄΄.
15)Παράδοση μισθίου από κ.Λεωνίδα Κούτσικα, του ακινήτου στα Λ.Αιδηψού.
16)Διαδικασία μεταβολή του ταχθέντος από τον διαθέτη σκοπού Κληρ.Παναγιώτη Σφακιανού(σχετ.η 282/2015 Α.Δ.Σ.).
17)Ενημέρωση σχετικά με την εκποίηση ακινήτων Κληρ.Παναγιώτη Σφακιανού.
ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ (εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
18)΄Εγκριση κοπής δένδρων.
19)Γνωμοδότηση επί του Β2 σταδίου της μελέτης Γ.Π.Σ. Αιδηψού.
20)Γνωμοδότηση επί του Β2 σταδίου της μελέτης Γ.Π.Σ. Ιστιαίας.
21)Γνωμοδότηση επί του Β2 σταδίου της μελέτης Γ.Π.Σ. Σ.Χ.Ο.Ο.Α.Π. Λιχάδας.
22)Αποδοχή της υπ’ αριθμ.32/2015 μελέτης της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών,Περ/ντος & Πολεοδομίας, με τίτλο ¨Συντηρήσεις και Επισκευές Σχολικών Κτιρίων του Δήμου¨ και τρόπος εκτέλεσης του έργου.
23)Επί της υπ’ αριθμ.144/2015 απόφασης της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής του Δήμου, με θέμα :΄΄Επί αιτήσεως Κας Μουγγρίδου Σοφίας΄΄.
24)Επί της από 14-12-2015 ΄Εκθεσης Εκτιμήσεως Καθορισμού Προσωρινής και Οριστικής Τιμής Αποζημίωσης, των οικοπεδικών τμημάτων ιδιοκτησίας του Δήμου, προς μεταβίβαση στους κ.κ.Ιωάννη Αναγνώστου και Αθηνά Αναγνώστου, στο Ο.Τ.92 εντός του σχεδίου πόλης Ιστιαίας.
Η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου
Αγγελική Κούκουζα